Webmaster Tools’a Sitemap Nasıl Eklenir?

facebook android iphone ayarlari

Müşteri Hizmetleri. Yazıyı Beğendin mi?

Sitemap adından da anlaşıldığı gibi sitenizin haritasıdır. Google‘ın site yazılarınızı daha kolay indekslemesi amacıyla sitemap kullanmak günümüzde kaçınılmaz bir gerçektir. Eğer halihazırda bir sitemap bulundurmuyorsanız bu Google tarafından sitenizin indekslenmeyeceği anlamına gelmektedir.

Bu rehberimizde de kısaca sitemap nasıl oluşturacağınızdan ve Webmaster Tools yani Web Yöneticisi Araçları‘na nasıl ekleyeceğinizden bahsedeceğim. WordPress gibi hazır bir sistem kullanıyorsanız Yoast veya All In Seo gibi uygulamalar sizin için otomatik olarak sitemap xml dosyasını zaten oluşturacaktır. Ayrıca Google Sitemap eklentisini de WordPress kullananlar için tavsiye edebilirim. Site haritanızı oluşturmak için kullanabileceğiniz bir diğer kaynak ise XML-Sitemaps internet sitesi. Buradan 500 içeriğe kadar olan indekslerinizi otomatik olarak sitemap oluşturabilir daha sonrasında aşağıdaki adımları takip ederek Web Master Tools‘a ekleyebilirsiniz.

Sitenizin site haritasını oluşturduktan sonra Web Master Tools‘u açın. Halihazırda eklemiş olduğunuz siteniz karşınıza çıkacaktır. Eğer daha önce sitenizi de eklemediyseniz sağ tarafta bulunan Site Ekle butonuna basıp yönergeleri takip ederek bu adımı hızlıca gerçekleştirebilirsiniz. En fazla 5 dakikanızı alacaktır.

Sitenizi ekledikten sonra Web Master Tools ana ekranında göreceksiniz. Sitenizin üzerine tıklayarak Site Kontrol Panelini açın.

facebook müşteri hizmetleri

sitemap-1

Arama Trafiği ve Google Dizininin altında bulunan Tarama sekmesine tıklayarak altında açılan pencereden Site Haritaları‘na tıklayın.

sitemap-2

Sağ tarafta gördüğünüz Site Haritası Ekleme/Test Etme butonuna tıklayarak sitemap xml uzantınızı girin ve ekleyin. Burada site haritanızı test etmenizde de fayda var.

sitemap-3

Ekleme işlemi yaptıktan sonra aşağıdaki alanda site haritanızın eklendiğini ve beklemede olduğunu göreceksiniz. Google’ın eklemiş olduğunuz site haritasını incelemesi ve yayına alması ortalama 1 gün sürmektedir.

WordPress kullanan için kişisel tavsiyem WordPress SEO by Yoast eklentisi olacaktır. Google site haritanızı sizin için düzenli bir şekilde otomatik olarak hazırlayacaktır.

 

Tech Kafa

Müşteri hizmetleri / Destek hattı