WhatsApp’da Mesajlaşmak Artık Çok Güvenli

facebook android iphone ayarlari

Müşteri Hizmetleri. Yazıyı Beğendin mi?

WhatsApp mavi tık güncellemesi ile başladığı yeniliklerine bir yenisini daha ekliyor.

Popüler anlık mesajlaşma uygulamasının şu anda yaklaşık 600 milyon kullanıcısı bulunuyor. Peki bu mesajlar ne kadar güvende? WhatsApp, kullanıcılarının özel mesajlarını koruyabilmek için Open Whisper Systems ile işbirliği yaptı. Yaklaşık 6 ay süren çalışmalar sonucunda ise yeni uçtan uca güvenlik sistemi, geçtiğimiz hafta itibariyle, devreye sokuldu.

WhatsApp

facebook müşteri hizmetleri

Uçtan uca şifreleme, en basit şekilde anlatılırsa, gönderilen herhangi bir mesajın alıcı ve gönderici haricindeki hiç kimse tarafından okunamamasını sağlayan bir şifreleme ile mesajları gönderiyor. Bu şifreleme WhatsApp’ın kendisi tarafından bile kaldırılamıyor.

Şu an için Android’e özel olarak gelen şifreleme sistemini aktif hale getirmek için yapmanız gereken hiç bir şey yok. Sistem kendi kendine mesajlarınızı koruma altına alıyor. Open Whisper Systems kurucusu Moxie Marlinspike‘ın açıklamasına göre, koruyucu şifreleme sistemi diğer sistemlere de çok yakında gelecek.  Marlinspike yaptıkları iş hakkında “Özel konuşmaların kişilere ait kalmasını sağlamak istiyoruz” diyor.

Bu mesaj sistemi, NSA dosyalarını ortaya çıkartıp bir çok çok-gizli derece takip programını ifşa eden Edward Snowden tarafından da övülüyor. Snowden yaptığı bir röportajda “Asla mesajlarınızı şifrelemeden yollayın. Redphone, Silent Circle gibi, Moxie Marlinspike ve Open Whisper System tarafından hazırlanan programları kullanın” diyerek kullanıcıları uyarmıştı.

Bu güncelleme sayesinde WhatsApp dünyadaki en güvenli ve popüler mesajlaşma programı oldu diyebiliriz. Artık WhatsApp üzerinden, herhangi bir mesajınızın ele geçirilmesi korkusunu yaşamadan, güven içinde mesajlaşabilirsiniz.

Tech Kafa

Müşteri hizmetleri / Destek hattı

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir