Wikipedia’da Neler Oluyor?

facebook android iphone ayarlari

Müşteri Hizmetleri. Yazıyı Beğendin mi?

Wikipedia’da Neler Oluyor?

Bir soruşturma üzerine çokça analiz gerçekleştiren Wikipedia adminleri, hiç bir açıklama yapmadan, kullanıcılar bilgilendirilmeden ödeme esaslı başlıklar açmış olan 381 kullanıcının hesabının kapatılmasına karar verdi.

Kullanıcılardan başlıklar için ödeme alan bu cin fikirli Wikipedia üyelerinin yakalanabilmesi için “Orangemoody” adlı bir soruşturma başlatıldı. Soruşturma kapsamında Koruma amaçlı olarak çok sayıda hesap üzerinden eş zamanlı olarak yürütülmüş olan planlı, hileyle değişiklik talep eden kullanıcılara onay verilmeyerek diğer yandan bir ödeme karşılığında kolaylık sağlandığı anlaşıldı.

facebook müşteri hizmetleri

3

 

Wikipedia tarafından otomatik olarak onay alabilmek adına bazı hesaplar irili ufaklı çok sayıda değişikliğe imza attı. Düzenlemeler yayına girdikten sonra bu sahtekarların hesaplarının gözü bir türlü doymadı ve daha da fazlasını talep ettiler.

Wikiquake

 

Başlıkların değiştirilmesini ya da bu içeriklerin kötü yöne çekilmesini engellemek isteyenlerden periyodik olarak aylık 30 Amerikan doları ödeme talep edildi. Nisan ile Ağustos ayları arasında gerçekleşen bu dolandırıcılık olayı Wikipedia’da yaşanmış ilk düzenleme odaklı sorun olmadığı ortaya çıktı.

wiki

Wikipedia içeriğinde düzenleme ya da içeriği korumaya alma için ücret istenmesi maalesef nadir yaşanan bir mesele değil. Pek çok seo forumunda ve hack sitesinde bu tarz dolandırıcıların eline düşmek pek mümkün gözüküyor.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir