Windows 10 İncelemesi

facebook android iphone ayarlari

Müşteri Hizmetleri. Yazıyı Beğendin mi?

Dönüp Windows 8’e baktığımızda, Microsoft’un nerede yanlış yaptığını görebiliyoruz. Windows 8 dokunmatik bilgisayarlar üzerine oynanmış büyük bir kumardı ve mouse ile klavye Windows 8’de tuhaf, yorucu ve kafa karıştırıcı bir şekilde çalışıyordu. Kimi incelemelerde Windows 8’in “kullanıcıları yabancılaştıracağı ve Vista faciasının tekrarı olacağı” belirtilmişti.

Tam olarak da bahsedildiği gibi oldu; geliştiriciler kendilerini Windows 8’e bağlamadı, kullanıcılar da ondan kaçmak için elinden geleni yaptı. Tablet arayüzü oldukça iyiyken, geri kalan kullanıcılar sadece laptop’larını eskisi gibi kullanabiliyor olmayı diledi. İşte Microsoft Windows 10 ile bunları düzeltiyor.

Windows’un bir düzeni vardır. Windows XP bizi Windows 2000’den kurtardı, Windows 7 ise bizi Windows Vista enkazından kurtardı… Şimdi de Windows 10 bizleri Windows 8’den kurtarmak için geldi.

Düzenin iyi parçasında olmak çok güzel bir şey.

Screenshot__40_.0

Eğer Windows 8’i Windows 10’a güncelleyecekseniz sizi güzel bir sürpriz bekliyor; bildiğimiz ve sevdiğimiz Başlat menüsü, Windows 10 ile geri dönmüş durumda. Hiç gitmemesi gereken bir şeyin geri dönüşünü kutlamak biraz tuhaf kaçıyor, sonuçta Başlat menüsü bu. Başlat menüsünü kaldırmak Windows’un kalbini sökmek gibi bir şey oldu. Göze çarpan bir ayrıntı Microsoft’un Windows 8.1’de yaptığı gibi Windows 7’deki Başlat menüsünü doğrudan kopyalayıp yapıştırmamış olması. Geri dönen Başlat menüsü, Windows 10 için baştan dizayn edilmiş ve kendisinden önceki iki işletim sisteminin iyi yönlerini tek potada eritmiş durumda.

Windows 10’un başlat menüsü sizi tamamen başka bir ekrana yönlendirmek yerine -tıpkı Windows 7’de olduğu gibi- sol alt köşede beliriyor. Başlat menüsü ile Windows 8’le tanıştığımız canlı karolar da geri dönüyor ancak Başlat menüsünün bir parçası olarak. Yani eskisi gibi tüm ekranınızı kaplamıyor, tabii siz istemediğiniz sürece. Başlat menüsüne istediğiniz programları tutturabilir ve Ayarlar ile Kapat gibi seçeneklere kolayca ulaşabilirsiniz. Ayrıca en çok kullandığınız programlar Başlat menüsünün üst bölümüne otomatik olarak sıralanıyor. Tabii isterseniz buraya kendiniz de başka programlar ekleyebilirsiniz.

Her Windows güncellemesi kendisini diğerlerinden ayıran farklı bir temaya sahip ve Windows 10 da bu geleneği bozmaya pek niyetli değil. Windows Vista ve 8 kadar karışık olmayan yeni tema Windows 7 kadar sıkıcı da görünmüyor. Windows 10’a her ne kadar siyah tonlar hakim olsa da, eğer siyah rengi sevmiyorsanız Başlat menüsü ve görev çubuğu gibi belli başlı öğelerin rengini değiştirebilir ve Windows 10’u dilediğinizce kişiselleştirebilirsiniz. Tüm bunların dışında Windows Vista ve Windows 7 ile gelen yarı saydam pencere ve barlar Windows 10 ile geri dönüyor. Ancak Windows 10 ile gelen belli başlı uygulamalar bu yarı saydamlıktan faydalanamıyor, yani yarı saydamlık aşırı kullanılmış ya da rahatsız edici durmuyor. Eskiyi özleyen kullanıcılar için hiç de fena değil.

win10review2.0

Windows 10’da gezinmek de büyük ölçüde geliştirilmiş. Artık Windows 10’da gelen ve saç baş yolduran, ekranın kenarına gideyim derken karşınıza çıkan rahatsız edici menüler yok. Yeni İşlem Merkezi bir bildirim merkezi olarak çalışıyor ve uygulamalardan gelen uyarıları görüp anında ulaşmanıza yardımcı oluyor.

Microsoft Windows 10 ile multitasking’e oldukça yoğunlaşmış durumda. Bu konuda görülen en büyük ilerleme ise Snap özelliği. Herhangi bir pencereyi ekranın köşesine sürüklüyor ve oraya yapıştırabiliyorsunuz. Böylece Windows 10 bir andan bu pencereyi görmenizi sağlarken öteki yandan diğer pencereler üzerinde çalışmanıza da olanak sağlıyor. Eğer dokunmatik ekran kullanıyorsanız açık olan tüm uygulamaları liste halinde görerek istediğiniz iki uygulamayı birbirine bağlayabiliyorsunuz.

facebook müşteri hizmetleri

Tüm bu geliştirmelerin yanında ilgi çekici bir özellik de Mac’deki Görev Kontrol’e oldukça benzeyen Task View özelliği. Bu özellik açık olan tüm uygulamalarınızı tek ekran üzerinde gösteriyor ve sizin istediğiniz uygulamaya kolayca geçiş yapmasını sağlıyor. Microsoft Task View için görev çubuğuna sadece Task View’u açan bir buton bile ekledi. Kullanıcılarının büyük bir bölümünün uygulamalar arasında geçiş yapmak için kullanılan Alt+Tab kombinasyonunu kullanmadığını (Külliyen yalan) belirten Microsoft bu buton ile Task View kullanımını arttırmayı amaçlamış.

eater1_2040.0

Microsoft ayrıca Windows 10’a tıpkı Apple’ın Siri’si gibi bir sanal asistan eklemiş. Cortana adındaki bu sanal asistan (evet, Halo’daki Cortana), Başlat menüsünün bir parçası gibi görünmek ve böyle hissedilmek için tasarlanmış ve tıpkı Cortana’nın Windows Phone sürümünde olduğu gibi kendisini ses ile de kontrol edebiliyorsunuz. Ayrıca Cortana’ya “hey Cortana” özelliği de eklenmiş durumda. Bu özellik sadece kişisel sanal asistanınıza sorular sallamanızı sağlıyor. Hava durumunu ya da adres tarifi öğrenmek için oldukça işe yarayan bir sistem olan “hey Cortana’yı” daha çok Cortana’ya kur yapmak ya da hal hatır sormak için kullanacaksınız. Ne yapalım, yalnızlık kötü şey…

Neyse, inceleme diyorduk. Cortana’nın arayüzü de oldukça faydalı. Görmek istediğiniz şeyleri seçiyor ve arayüzünde size göstermesini sağlıyorsunuz; hava durumu, haberler, yerel restoranlar ve görmek istediğiniz diğer şeyleri seçerek Cortana’nın arayüzünde görebiliyorsunuz.

Ayrıca Cortana yerel arama da yapabiliyor ve bu sistem çok güzel çalışıyor. Cortana üzerinden arama yaparken “My Stuff” butonuna basarak dahili ve harici harddisklerinizi ve OneDrive belleğinizi arayarak istediğiniz dosyaya ulaşmanızı sağlıyor. Bir sanal asistanın hem web aramalarınıza, hem yerel dosya aramalarınıza, hem de ona kur yapmanızı sağlıyorsa Windows bu konuda mükemmel bir iş çıkarmış demektir. Kabul edin, siz de Cortana’ya kur yapacaksınız.

overnight2_2040.0

Windows 10 ile Internet Explorer’a veda ediyor ve yerini alacak yeni tarayıcı Edge’e merhaba diyoruz. Yeni olabilir, ancak maalesef hala kendisinden önce gelen Internet Explorer gibi sıkıntılı bir tarayıcı Edge. Logosu Internet Explorer’dan çok da farklı olmayan Edge sade, basit ve gayet iyi çalışıyor. Ancak modern bir tarayıcıda bulmanız gereken çoğu özelliği bulmakta zorlanıyorsunuz. Sekmelere yeni pencereler bağlamak karışık ve kullanışsız, indirmeler ise nereye indirileceğini sormadan otomatik olarak başlatılıyor.

Internet tarayıcılarında en önemli faktör performans, ve Edge bu konuda gayet iyi. Yani kimi zamanlar öyle. Popüler sitelerin render’lanması gayet yumuşak ve pürüzsüz, ve yükleme süreleri oldukça kısa. En azından Internet Explorer’la karşılaştırıldığında Edge oldukça güzel görünüyor. Evet, Internet Explorer hala Windows 10’da mevcut. Her ne kadar yerini Edge’e bıraktıysa da emektar tarayıcı Windows’taki yerini o kadar kolay bırakmaya çok niyetli değilmiş gibi görünüyor.

Özetle Edge iyi bir tarayıcı olsa dahi hala üzerinde çalışılması gereken çok şey var.

xbone1_2040.0

Windows 10’un belki de en güzel özelliği Xbox uygulaması. Xbox uygulaması sayesinde laptop ya da bilgisayar ya da tablet, artık Windows 10’u nerede kullanıyorsanız orada Xbox One oyunlarını oynayabiliyorsunuz. Bu özellik şaşırtıcı bir şekilde çok iyi çalışıyor ve WiFi üzerinden bağlı olsanız bile hiçbir takılmaya maruz kalmıyorsunuz. Yapmanız gereken tek şey Xbox kontrolcüsünü bilgisayarınıza bağlamak ve Xbox One’ınız ile bilgisayarınızı (ya da artık ne kullanıyorsanız onu) aynı Xbox ID’sinin altında açmak. Bu sayede istediğiniz her Xbox oyununu istediğiniz yerde bilgisayarınız üzerinden oynayabilirsiniz. Bu özelliğin oyuncular için çok işe yarayacağını belirtmemize gerek yok zaten.

Sonuç olarak Windows 10, Windows 8’in kırdıklarını toplamakla kalmayarak kırılan parçaları eskisinden daha iyi bir şekilde yeniden birleştiriyor, bu sayede kullanıcılarına mükemmel bir deneyim sunuyor. Mutlaka indirmeniz gereken bir işletim sistemi olmuş Windows 10.

Kaynak: The Verge

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir