Windows 10 Sürümleri Açıklandı

facebook android iphone ayarlari

Müşteri Hizmetleri. Yazıyı Beğendin mi?

Bildiğiniz gibi Microsoft Windows 10’u bilgisayarından tabletine, telefonundan XBOX’ına her ürününe yayınlayarak tüm bu cihazları birbirine bağlayacak. Tüm bu sürümlerin birbirinden ayrı özelliklere sahip olmasından dolayı hepsinin farklı isimleri olacağı zaten belliydi. Bugün Microsoft Windows 10 sürümleri için seçtiği isimleri açıkladı.

Firmanın yayınladığı bir blog gönderisi, PC’lere, tabletlere, HoloLens’e ve kurumsal cihazlara sunulacak olan Windows 10 sürümlerinin isimlerini bizlere gösterdi. Buna göre Windows 10 Home, işletim sisteminin PC’lere, tabletlere ve 2-in-1’lere yönelik ana tüketici sürümü olacak. Bu arada Microsoft, Xbox One sahiplerinin oyunları Windows 10 PC’lerinde oynayabileceklerini de doğruladı. Windows 10 Pro ise PC’ler, tabletler, 2-in-1’ler üzerinde daha çok denetim sağlayan, küçük şirketlere yönelik bir sürüm olacak.

facebook müşteri hizmetleri

Akıllı telefonlara ve daha küçük ekranlı cihazlara özel Windows 10 Mobile, farklı Windows 10 sürümlerinde kullanılabilen evrensel Windows uygulamaları sayesinde masaüstündekine benzer biçimde işleyecek. Böylece Microsoft, telefonları için kullandığı “Windows Phone” isminden vazgeçip, daha basit, Windows 10’a vurgu yapan bir isme geçtiğini bir kez daha doğrulamış oldu.

Kurumsal müşteriler, Windows 10 Pro’nun üzerine daha da gelişmiş denetimler ekleyen Windows 10 Enterprise ile daha yüksek bir güvenlik sağlayabilecek, mobil cihazları yönetebilecekler.

Windows 10 Enterprise’a benzeyen Windows 10 Education, kurumlar yerine okullara yönelik olacak. Windows 10 Home veya Pro kullanan öğrenciler için bu sürüme yükseltmeye yönelik yollar sunulacak.

Microsoft, Windows 10 Enterprise ve Mobile Enterprise’ın özel sürümlerinin ATM’ler, satış noktaları, el terminalleri, endüstriyel robotlar gibi cihazlara da geleceğini doğruluyor. Nesnelerin internetine yönelik Windows 10 IoT Core, Windows 10’la aynı zamanda piyasaya sürülecek.

Windows 7, 8.1 ve Windows Phone 8.1 sahipleri için ücretsiz sunulacak olan Windows 10’un final sürümünün yazın ortalarında yayınlanması bekleniyor.

Windows 10 Sistem Gereksinimleri

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir