Workflow ile iOS Uygulaması Nasıl Yapılır

facebook android iphone ayarlari

Müşteri Hizmetleri. Yazıyı Beğendin mi?

iOS’un yeni Workflow uygulaması ile siz de kendinize özel, minik işlemler yapacak uygulamanızı yapabilirsiniz. Bu minik işlemler eve gitmek için yol bulmak, en yakın pizzacının nerede olduğunu öğrenmek ve çalan şarkının sözlerini sözlerini öğrenmek gibi şeyler olabilir. Peki en iyi kısmı ne? Workflow‘un kullanımının kolay olması. Her beraber Workflow‘un nasıl çalıştığına bakalım.

Workflow Mac için olan en iyi uygulamalardan olan Automator ile benzerlik gösteriyor. uygulama ile iOS‘ta buna benzer şeyleri Jailbreak gerekmeden yapabiliyoruz.

Adının da gösterdiği gibi iş akışları yapabiliyoruz. Bunlar ise “actions” denilen komutlarla ve iOS uygulamalarına bu konularda komut vererek çalışıyor. Takvimden özel günleri seçmek, bir web sitesindeki verileri sıkıştırmak ve ya “clipboard”ta bekleyen verdileri almak gibi komutlar mevcut. Workflow bu bilgiler bir “içerik grafiği” içinde gösteriyor. Yani Haritalar ve iTunes ve Takvim gibi tamen alakasız uygulamalar ile entegrasyon sağlanabiliyor.

Azıcık bir çaba ile kendi küçük uygulamanızı ve genişletmenizi yapabilirsiniz. Bu karışık gözüküyor olabilir fakat Workflow‘un kullanımı tut ve çek özelliği ile olabildiğince basit.

Uygulamayı kullanmaya başlamadan önce size önerimiz uygulamanın içindeki Galeri’den önceki yapılan çalışmalara bakmanız. Bir örneğe tıklayın, indirin ve uygulamanın nasıl işlediğine aşina olun.

Workflow‘un temelini oluşturan kısım “Actions” yani hareketler. Örnek olarak “takvimden yakın zamanlardaki etkinlikleri getir” bir hareketi, “harita’da aç” hareketi ve “yeni ağ ismi al” hareketi gibi. Workflow ile yapabileceğiniz yaklaşık 150 hareket var. Yeni bir Worklfow yapmak istediğiniz de hangi hareketlerin yapılacağını seçmeniz gerekiyor. Bunlar ise 10 kategoriye ayrılıyor.

 • Takvim
  Kişiler
  Dosyalar
  Harita
  Müzik
  Fotoğraf ve Video
  Komutlama
  Paylaşma
  Yazı
  Web

Aynı zamanda “Önerme” kategorisi ile de önceden yapmış olduğunuz hareketler göz önünde alınarak yaptığınız hareketin hangi kısıma gideceği önerilebiliyor.

Workflow‘u çalıştırmanın üç farklı yolu yolu var. Ana ekrandan bir ikon yaratabilirsiniz, uygulamanın içinde çalıştırabilir ve ya paylaşım uzantısı ile yapabilirsiniz. Ana ekran ikonundan tek yapmanız gereken Workflow‘u çalıştırmak için dokunmak.

facebook müşteri hizmetleri

Eğer paylaşım uzantısını kullanmaya karar verirseniz hangi tip sayfaları kullanabileceğini ayarlayabilirsiniz. Aşağıdakilerden birisini seçebilirsiniz.

 • Kişiler
  Tarihler
  E-mail adresleri
  Dosyalar
  Resimler
  Yerler
  Harita bağlantıları
  Medya
  PDF’ler
  Telefon numaraları
  Zengin metn biçimi
  Metin
  URL’ler

Workflow seçtiğinize benzer bir uzantıya uygun olarak beliriyor.

Nasıl yapılacağını daha iyi anlamak için en iyisi bir tane yapmak. Hep birlikte örnek olarak bir tane yapıp hareketlerin nasıl çalıştığına bakalım.

1)”My Workflows”un altından “Create Workflow”a tıklayın
2) Actions kısmını seçin
3) Yapmak istediğiniz harekete göre workflow seçin, basılı tutun ve workflow’unuzun içine sürükleyin
4) Bunu yapmak istediğiniz her hareket için tekrarlayın
5) Play’e basarak yaptığınz workflow’u kontrol edin
6) Workflow’unuzu kaydetmek için çark butonuna basın
7) Workflow’unuzu adlandırın

Kısacası ne yaptığınıza bağlı olarak hareketler değişebiliyor.

Hep beraber örnek olarak “PDF Yazdırma” yapalım. Bir web sitesindeki ve ya cihanızındaki PDF dosyanızı istediğiniz yerde kaydetmenizi sağlayacak.

workflow in

1) Yeni bir workflow açın
2) Çark ikonuna basarak workflow’u “PDF Kaydet” olarak ayarlayın
3) Bir ikon ve renk seçip “Done”a basın
4) Ekranın alt kısmındaki “Actions” kısmına bakın
5) PDF olarak arama yapın ve “Make PDF” hareketini seçin
6) “Make PDF”ye basılı tutuon ve çalışma alanınıza sürükleyin
7) Actions kısmında geri dönün ve “Quick Look”u arayın, böylece yarattığınız PDF dosyasını açar ve böylece kaydedebilirsiniz
8) Kaydetmek için “Done”a basın

Şimdi test edebilirsiniz. Safari’yi açın, paylaş kısmına basın ve “Run Workflow”u seçin. “Print to PDF” seçneğini seçip çalıştırın. Şimdi gezindiğiniz web sayfalarını PDF’e çevirilmiş olarak göreceksiniz. Kaydetmek için “Share” butonuna basmanız yeterli.

Bu sadece tek bir örnek tabii ki. Workflow ile yapılabilecek şeylerin sınırı yok denilebilir. Temelini kavradığınızda bütün bu çılgınca uygulamaları yapamaya başlayabilirsiniz.

Tech Kafa

Müşteri hizmetleri / Destek hattı

Comments are closed.