WoW Son Zamanlarını Yaşıyor

facebook android iphone ayarlari

Müşteri Hizmetleri. Yazıyı Beğendin mi?

Tüm dünya alemine ismini kazıtmış nadir oyunlar vardır. Yılların eskitemediği, ne olursa olsun sürekli oynanacak cinsten oyunlardır bunlar. Uzun zaman sonra bir bakmışsınızdır ki oyuna tekrar başlamışsınız hatta belki de üstünden 10 yıl dahi geçse bırakamamışsınızdır. İşte bu oyunlardan biridir World of Warcraft (WoW) . Yıllar boyu MMO oyunu denince akla gelen ilk oyundur WoW. Sürekli yenilenen yapısı ve sürekli çıkan ek paketleri ile kullanıcıları bir şekilde 10 yıldan uzun süredir kendine bağlamayı başarmıştı. İşte bu efsanevi WoW artık son dönemlerini yaşıyor gibi gözüküyor. Oyun tarihinde şimdiye kadar yaşadığı en büyük oyuncu kaybını yaşıyor.

facebook müşteri hizmetleri

Blizzard’ın yaptığı açıklamalara göre WoW geçen sene boyunca 10 milyon ortalama aktif kullanıcıya sahipti. Bu yılın ilk çeyreğinde bu sayı 7 milyona düştü. Şimdi ise net bir şekilde yarı yarıya düşüş yaşayarak 5 milyon aktif kullanıcı bulunduruyor. Bu ise WoW tarihinin en düşün aktif kullanıcı sayısı demek oluyor.

Yaklaşık 9 ay içerisinde oyunun yarı yarıya oyuncu kaybetmesi (5 milyon oyuncu kaybı da olsa 5 milyon aktif oyuncu yetmiyo?!) dikkat çekici olmasına rağmen oyuncuların biraz da yine Blizzard yapımı olan Diablo III ‘e doğru kaymasından kaynaklı olduğunu söylüyor. Oyunun aktif kullanıcı kaybetmesinin diğer etkenleri ise Çin gibi yüksek oyuncu potansiyeli olan yerlerin biraz daha MOBA tarzı oyunlara kayması diye düşünülüyor.

Blizzard oyuncu sayısında düşüşe rağmen gelirlerini yüzde 20 artırmış durumda. Bunun en büyük sebebi ise Hearthstone mobil oyunun ilgi görmesi. İnsanlara her an her yerde Warcraft hissiyatını yaşatabilen oyun bu bakımdan sağlam gelir getirmeye başladı.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir