Yan Sanayi iPhone Şarj Aleti Can Aldı

facebook android iphone ayarlari

Müşteri Hizmetleri. Yazıyı Beğendin mi?

iPhone 5C kullanıcısı olan bir kişi orijinal şarj aletinden çok daha ucuz olan “yan sanayi” veya “çin malı” şarj aleti kullandığı için maalesef hayatını kaybetti.

Çoğu teknoloji kullanıcısının bildiği gibi teknolojiye dair orijinal aletler ve ürünler genellikle çok fazla yüksek fiyat etiketine sahip olması nedeniyle pek fazla tercih edilmez. “Yan sanayi” olarak adlandırdığımız ve yaklaşık 10, 20 lira kabilinden ücretlere alabildiğimiz ürünler de genellikle bütçe dostu olduğu için daha çok tercih edilir.

Fiyatı ucuz olmasından dolayı ve bir aynı işlevi veriyor diye düşünerek yalnızca teknolojide değil birçok üründe bu şekilde bir tercih yaparız. Aslında bilmeyiz ki, paramızı kurtarırken sağlımızı tehlikeye atıyoruz.

facebook müşteri hizmetleri

Bu tarz seçimler yaparken kesinlikle çok düşünmelisiniz. “Çakma” olarak da nitelendirdiğimiz bu ürünlerinde tahripkâr maddelerin kullanılması sebebiyle cildimize ziyanı olmakta, teknolojik ürünlerde ise işin içine elektrik girince bizlere direkt olarak öldürücü etki gösterebiliyor.

İşte buna en büyük örneklerden biri de Amerika’dan geliyor. Texas eyaletinde yaşayan Gabrielle Samuels adındaki iPhone 5C kullanıcısı yan sanayi bir yükleme aleti kullanıyordu. Herkesin yaptığı gibi şarja takılmış halde yatağında müziklerini dinleyen Samuels, uyuya kaldı ve maalesef bu onun hayatındaki son uykusu oldu. Sebebi ise bu yan sanayi şarj aletinde bulunan elektrik kaçağı.

Olay tam olarak anlatıldığı üzere şu şekilde gerçekleşmekte; Yan sanayi üretim olan ucuz şarj aletinin elektrik kaçağı hemen telefona iletiliyor ve akabinde kulağında kulaklık takılı bir biçimde uyumakta olan Samuels ‘e geçen elektrik akımı maalesef Samuels’in hayatını kaybetmesine neden oluyor.

Buradan da anlayabildiğiniz üzere bu yan sanayi ürünleri ucuz olduğu kadar da çok zararlı. Ürün orijinalı dururken yalnızca bütçemize 10-20 belki 30 lira katkı olması cihetiyle canımızdan olmaya asla lüzum yok. Eğer ki elinizdeki bir elektronik eşyada yan sanayi, çakma bir teknolojik ürün kullanmakta iseniz canınızdan olmamak için orijinalini hemen tercih etmelisiniz. Bu hava durumların her an her insanın başına gelebileceğini ihtimali olduğunu satın alırken hep hatırlayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir