Yandex Tarayıcısının Alpha Sürümü İle Geleceği Görün

facebook android iphone ayarlari

Müşteri Hizmetleri. Yazıyı Beğendin mi?

Microsoft Internet Explorer ile tanıştığımız internet tarayıcıları dünyasında Mozilla Firefox, Opera, Google Chrome, Apple Safari ve Netscape Navigator gibi bir çok farklı seçenek ile karşılaştık.

Internet Explorer gün geçtikçe daha hantal ve işlevsiz bir hale geldi ve kullanıcıları diğer seçeneklere doğru yönlendiren bir araç oldu. Google Chrome ile tarayıcı yarışını genellikle en önde götüren firma olsa da Firefox, Safari ve Opera‘da pazarda öne çıkmayı başaran isimler arasında.

Bu yarışa Rusya’dan katılan Yandex‘de 2012 yılında, Chromium isimli açık kaynak projeden temel alan Yandex İnternet Taryıcısı‘nın en yeni sürümünün, geliştiricilerin incelemesi için hazırlanan alpha versiyonunu sizler için inceledik.

karşılama ekranı
Değişen tasarım ile sekmeler alta taşınmış

Daha tarayıcıyı ilk açtığınız anda fark edeceğiniz gibi, tasarımı gerçekten değişmiş. Eski versiyonlarında Chrome ve benzeri internet tarayıcılarını andıran arayüz yerini Mac işletim sistemlerini andıran bir arayüze bırakmış. 

karşılama seçenek
12 farklı arkaplan seçeneğine sahipsiniz

Tarayıcıyı açtığınızda dinamik arka plana sahip giriş sayfası sizi karşılıyor. Arkaplanı ve giriş sayfanızdaki bağlantıları istediğiniz gibi değiştirebilirsiniz. 10 tanesi dinamik olmak üzere 12 farklı arka plan resim arasından seçim yapabiliyorsunuz ve istediğiniz zaman dinamik arka plan animasyonlarını durdurma şansına sahipsiniz. 

sekme 1
Bir sayfadan bir kaç sekme açtığınızda yan yana geliyorlar.

Artık tarayıcınızda açtığınız sekmeleri ekranın alt kısmında, Yandex‘in arama çubuğunu ise yukarıda görüyorsunuz. Sekmelerde hoşumuza giden bir ayrıntı ise, aynı siteye bağlı sekmelerin otomatik olarak yan yana gelmesi ve arka plan renklerinin aynı olması oldu. Farklı bir sitenin sekmesine geçiş yaptığınızda aynı siteye ait sekmeler bir araya toplanıp tek bir sekme gibi gözüküyor.

facebook müşteri hizmetleri
sekme 2
Yeni bir internet sayfasına geçtiğinizde sekmeler bir araya toplanıyor.

Adres çubuğu başlangıçta biraz yadırganabilir ama çabuk alışıyorsunuz. Giriş sayfasında arama çubuğu ile birleşen adres çubuğu, herhangi bir sayfada ise ihtiyacınız olmadığı sürece gizlenmiş olarak duruyor. Fare imlecini bilgi çubuğu üzerine getirip tıkladığınızda ortaya çıkan adres çubuğu sayesinde hem sürekli gözünüze çarpmıyor hem de ihtiyacınız olduğunda hazır olduğunu bilmenizi sağlıyor.

arma ekranı
Adres çubuğuna geçtiğinizde arka plandaki site buzlanıyor.

Üst tarafın boş bırakılması kullanıcıya daha fazla alan sağlamış. Siteleri gezerken daha rahat hissediyorsunuz. Chromium uyumu sayesinde Chrome eklentilerinizi Yandex üzerinden kullanmaya devam edebiliyorsunuz. Hatta tarayıcı, ekran görüntüsü alıp düzenlemenizi sağlayan Take Screenshot ve sitelerin güvenlikleri ile ilgili bilgi alabileceğiniz Web of Trust gibi bir kaç farklı eklenti ile birlikte geliyor.

eklentiler
Yandex bir çok eklenti yüklü halde geliyor.

Tasarımda standartın dışına çıkarak tekdüzeliğe dur diyen Yandex’in alpha sürümü tamamen Türkçe bir şekilde geliyor. Bir süredir kullanmamamıza rağmen herhangi bir font veya karakter hatasına rastlamadık. Yandex’in Türkçe çeviriye verdiği önem memnun edici.

Şu anda performans olarak oldukça başarılı olarak kabul edebileceğimiz Yandex ile ilgili bir kaç sıkıntımız da oldu. Fakat çoğu alpha sürümünde olması doğal olan, kullanımı çok etkilemeyen problemler. Son sürümde olmamasını umduğum tek sıkıntı sekmelerin sıralamasını değiştirmemizin mümkün olmaması. Çok büyük bir problem değil, ama birden fazla sitede bir çok farklı sekme açan biriyseniz, bu sekmelerin nasıl düzenleneceğini ayarlamak isteyebilirsiniz.

tch

Sonuç olarak, hala alpha sürümünde olmasına rağmen, şu haliyle bile kullanıma uygun bir tarayıcı diyebiliriz. Tabi ki son sürümüne kadar ekelenecek yeni özellikler ve yapılacak bazı değişiklikler olacaktır. Tarayıcılar arasındaki tekdüzeliği kırmayı başaran Yandex, hazır olduğunda bir çok kullanıcıyı kendine çekecektir. En azından bizi ikna etmeyi başardı. Yalnız sekmelerin altta olmasına alışmak vakit alacak. Sonrasında normal bir tarayıcıyı kullanmaya dönmek ise daha zor olabilir.

Yandex Tarayıcı hakkında çıkan yeni güncellemeleri de sizlere duyurmaya devam edeceğiz.

Tech Kafa

Müşteri hizmetleri / Destek hattı

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir