Yeni internet Yasası Neler Getiriyor?

facebook android iphone ayarlari

Müşteri Hizmetleri. Yazıyı Beğendin mi?

Bildiğiniz üzere İnternet ve sağlıkla ilgili düzenlemeleri de içeren “Torba Kanun Teklifi” TBMM Genel Kurulu’nda kabul edilerek yasalaştı. Herkes tarafından merak edilen tek konu yeni internet yasası ile birlikte ne gibi değişikler olur veya olacak şeklinde.

Bu yazıda merakla beklediğiniz sorularınızı cevaplamaya çalışacağım. Yakın bir tarihte tam anlamıyla yürürlüğü girmesi beklenen internet yasası ile ilgili her ne kadar biz internet tutkunları için oldukça üzücü olsa da ana başlıklar şu şekilde sıralanıyor:

Yeni internet Yasası ile 4 Saat İçerisinde Erişim Engeli

Artık sadece TİB Başkanı değil, Başbakan ya da bakanların talebiyle 4 saat içinde internete erişim engellenebilecek. Sakıncalı bulunan içerikler çıkarılıncaya kadar erişim yasağı devam edecek.

Engelleme İçin Mahkeme İznine Gerek Yok

İçerik engellendikten sonra 24 saat içinde karar hakimin onayına sunulacak. Hakim kararını 48 saat içinde açıklayacak. Hakim aksi bir karar verdiği zaman karar iptal edilecek.

facebook müşteri hizmetleri

İptal durumunda bile siteler 24 + 48 saat kapalı kalacak ve hukuksuz yere 3 gün boyunca engelli bir şekilde tutulabilecek.

Sadece içeriğin değil de komple sitenin kapatılıyor olması da ayrı endişe verici detaylardan.

3-10 Bin TL Para Cezası

Bu madde kapsamındaki suça konu internet içeriklerini oluşturan ve yayanlar hakkında başkanlık tarafından, Cumhuriyet Başsavcılığı’na suç duyurusunda bulunulacak.

Bu suçların faillerine ulaşmak için gerekli olan bilgiler içerik, yer ve erişim sağlayıcılar tarafından hakim kararı üzerine adli mercilere verilecek. Bu bilgileri vermeyen içerik, yer ve erişim sağlayıcıların sorumluları, fiil daha ağır cezayı gerektiren başka bir suç oluşturmadığı takdirde, 3 bin günden 10 bin güne kadar adli para cezası ile cezalandırılacak. Verilen içeriğin çıkarılması veya erişimin engellenmesi kararın gereğini yerine getirmeyen erişim sağlayıcılar ile ilgili içerik ve yer sağlayıcılara 50 bin liradan 500 bin liraya kadar idari para cezası verilecek. Ayrıca, içeriğin çıkarılması veya erişimin engellenmesi kararının uygulanmaması sonucunda devlet veya kişiler zarara uğramış ise, zararın niteliği ve derecesine göre Başkanlığın talebi üzerine Kurum tarafından yetkilendirmenin iptaline de karar verilebilecek.

Anlıyacağınız ayağınızı denk alın, yeni internet yasası ile artık özgür değiliz.

Tech Kafa

Müşteri hizmetleri / Destek hattı

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir