Yeni Kullanıcılar İçin 4 Linux Dağıtımı

facebook android iphone ayarlari

Müşteri Hizmetleri. Yazıyı Beğendin mi?

Linux kullanmak isteyen, yeni tanışanlar her zaman kendileri için iyi olan Linux dağıtımı nedir diye sorarlar. Aslında sordukları iyiden ziyade kullanım kolaylığı, hız ve biraz da üretkenlik. Üretkenlikten kastım kullanıcının en azından günlük işlerini zorlanmadan yapabilmesi.

Peki hangi Linux dağıtımı ya da dağıtımları Linux’a yeni başlayan kullanıcılar için daha iyi? Buna verilebilecek tek bir cevap yok aslında. Ama sizlere içlerinden 5 tane, yeni başlayan kullanıcıların kullanabileceği ve ihtiyaçlarını giderebileceği Linux dağıtımlarını listeleyeceğim.

Bu dağıtımların hepsi farklı bir yönüyle tanınıyor. Örneğin; Linux Mint Linux dağıtımı, tabiri caizse taş gibi sağlam yapısıyla dikkat çekiyor. elementary OS ise kendisine özel arayüz ve tasarımıyla cezbediyor. Zorin OS ise Windows görünümü ile Linux’a geçişi kolaylaştırıyor.

 

Ubuntu

İlk sıraya Ubuntu koymadan edemeyiz. Son zamanlarda daha çok ticari olarak ön plana çıksada hala yeni kullanıcılar için kullanmaya başlayabileceği bir dağıtım. Damarlarında Debian kanı akan Ubuntu için de taş gibi sağlam ifadesini kullanabiliriz. Unity masaüstü ortamı bazen düzgün çalışmasa da günlük kullanım için tercih edilebilecek bir sistem.

ubuntu

 

elementary OS

Aslında Ubuntu tabanlı olan elementary OS, arayüzü ile fark yaratıyor. Geliştiricilerin arayüzünü baştan yazdığı, hatta yeni bir masaüstü ortamına sahip bile denilebilir. Kendi içerisinde bir sistemin kurulumunda gelebilecek olan uygulamalar mevcut. Ubuntu tabanlı olmasının avantajı, bir çok uygulamaya erişebiliyor olmanız.

facebook müşteri hizmetleri

elementary-os

 

Zorin Os

Senelerce Windows kullanıp, o arayüze alışkın olanlar için düşünülmüş olan Zorin OS; Windows benzeri arayüzü sayesinde geçişi kolaylaştırıyor. Aslında böyle bir kullanım tarzını önermiyorum. Sonuçta Linux kullanıyorsanız, var olan görünümlerine alışmanızı tavsiye ederim. Evde bulunan yaşlılar için biçilmiş kaftan.

zorin-os

 

Linux Mint

Windows ve Mac sonrası en çok kullanılan 3. işletim sistemi olarak Linux Mint’i gösterebiliriz. Ubuntu’nun Unity’e geçişi sonrası ortaya çıkan Linux Mint, çoğu kullanıcıyı kendisine çekti. Ubuntu ve Debian tabanlı iki sürümü bulunuyor. Debian sürümü ile taş gibi sağlam bir sisteme, Ubuntu sürümü ile geniş yelpaze uygulamalara sahip olacaksınız.

linux mint

 

Ayrıca Ubuntu ve LinuxMint Üzerinde Java 8 Nasıl Yüklenir? ve elementary OS Freya Beta 2 Yayınlandı yazılarımız da ilginizi çekebilir.

Tech Kafa

Müşteri hizmetleri / Destek hattı

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir