Yeni Nesil 10 Çekirdekli MediaTek Helio X20

facebook android iphone ayarlari

Müşteri Hizmetleri. Yazıyı Beğendin mi?

Günler geçtikçe piyasadaki akıllı telefon işlemcileride gelişmeye devam ediyor. İşlemci firmaları yeni nesil işlemcileri hazırlamaya devam ediyor. Konumuz yeni nesil ARM Cortex A72‘de yer alan tam 10 çekirdekli MediaTek Helio X20 tanıtıldı. Detayları haberimizde paylaştık.

Önceki haberlerimizde Snapdragon 808 modelinin 10 çekirdekli olanından bahsetmiştik. Şimdi ise Qualcomm gibi MediaTek de 10 çekirdek bulunan bir işlemci üzerinde yoğunlaşmış durumda.İşlemciyi kullanan modelleri görmemiz 2015 sonunu bulacak gibi gözüküyor. MediaTek’in sitesindeki Aralık 2015 ibaresine kulak vermek gerekli.MediaTek Helio X20, 10 çekirdekli yapısı ve yeni nesil özellikleriyle Qualcomm’un Snapdragon 800 ailesi ve yeni nesil Exynos 7420 işlemcileriyle mücadele edecek. MediaTek Helio X20 yeni nesil işlemcinin detaylarına göz atalım.

facebook müşteri hizmetleri

4 Çekirdekli olan MediaTek Helio X20 Cortex A53 mimarili 1.4 Ghz hızında çalışıyor. 4 çekirdekli yine ARM Cortex mimarisi kullanarak 2 GHz hızında çalışıyor. En yüksek performans modunda ise ARM Cortex A72 mimarisini temel alan, 2.5 GHz hızında çalışan çift çekirdekli işlemci birimi yer alıyor. Düşük, orta ve yüksek frekans olmak üzere üçlü şekilde tasarlanan çip, 20nm üretim teknolojisi ile geliştiriliyor. Aynı zamanda MediaTek Helio X20 , %30 daha az güç tüketiyor. Çıkış tarihi olarak MediaTek Helio X20 ile çalışan cihazların 2015 yılı sonlarında ya da 2016 yılının başlarında piyasada olması bekleniyor. Bakalım Snapdragon ve MediaTek’in bu modelleri piyasada ne işler yapacak ve mobil firmalar en çok hangisini tercih edecek. Çıkış tarihinden bir süre sonra cihazlarda yerini alacak gibi duruyor.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir