Youtube Hızlı Video Yükleme Nasıl Yapılır?

facebook android iphone ayarlari

Youtube Hızlı Video Yükleme Nasıl Yapılır?
3 - 3 OY

Günden güne artmaya devam eden Youtube kanalları ile birlikte birçoğunuzun da merak ettiğini düşündüğümüz bir konuda, Youtube hızlı video yükleme konusunda neler yapabileceğinizi anlatmak istedik.

Sizlerin de deneyimlemiş olduğu gibi Youtube hızlı video yükleme özellikle 300 MB ve üzeri yüklemeler yapan kullanıcılar için oldukça önemli bir faktör. Türkiye’deki internet sağlayıcılarının upload hızları da düşünüldüğünde Youtube’a video yüklemek ölüm haline gelebiliyor. Youtube’a son dönemde yüklenen videoların birçoğunun oyun videoları olduğunu ve yüksek çözünürlüklere sahip olduğunu da düşünürsek saatlerce bir videonun yüklenmesini beklediğiniz, bazen gece yatarken yüklemeye bıraktığınız günler yerine aşağıdaki adımlardan birini veya birkaçını deneyerek videolarınız boyutlarını küçültebilir, Youtube hızlı video yükleme için gerekenleri sağlayabilirsiniz.

Youtube Hızlı Video Yükleme İçin Neler Yapılabilir?

Youtube hızlı video yükleme için yapabileceğiniz birkaç seçenek var. Bunlara aşağıda tek tek değinmeden önce liste halinde de sizlere sunalım:

  • Çözünürlük düşürme
  • Boyut düşürme
  • Farklı formatlara çevirme
  • DNS ayarlarını değiştirme
  • Farklı tarayıcı kullanma

Yukarıda belirttiğimiz işlemlerin her biri için ayrı ayrı bakalım:

facebook müşteri hizmetleri

Çözünürlük ve Boyut Düşürme

Youtube hızlı video yükleme işleminin altın kuralının boyut ile alakalı olduğunu söylememize gerek yok sanırım. Boyutu ne kadar düşürebilirsek o kadar kar bizim için. Bu noktada Youtube hızlı video yükleme için çektiğimiz videodan ne kadar fedakarlık yapabileceğimiz de önemli. Yüksek kalitede sunmanızın zorunlu olmadığı durumlar için videolarını Mp4 benzeri daha az yer kaplayan formatlara çevirmek, hatta bazı programların sunduğu imkanlar ile Youtube video çerçeve boyutuna indirgemek videolarınızı daha hızlı yüklemeniz için çok büyük yardımı dokunacak işlemler.

Çözünürlük, boyut düşürme ve Youtube çerçeve boyutlarına getirmek için kullanabileceğiniz birkaç program:

  • Moo0 Video Minimizer
  • DVDVideoSoft Free Studio
  • Movie Maker

Videonuzun kalitesinden ödün vermek istemiyor yüksek kalite ile sunmak istiyorsanız format değişikliği bu adımda yeterli olacaktır diye düşünüyorum.

DNS Ayarlarını Değiştirme

Başlangıçta da değindiğimiz gibi Türkiye’de bulunan internet sağlayıcılarının birçoğunun upload hızları oldukça düşük. Bu yüzden de güvenilir ve hızlı bulduğunuz farklı DNS‘leri denemek Youtube hızlı video yükleme için oldukça faydalı olabilir.

Farklı ülkelerden bağlanıp upload hızlarınızı karşılaştırın. Daha hızlı ve arada gözle görülür bir fark olduğuna inandığınız farklı DNS’ler ile bir nebze de olsa videolarınızı hızlandırabilirsiniz.

Farklı Tarayıcı Kullanma

Bunun gerçekliğine her ne kadar inanmıyor olsam da birçok sitede bu konular ile ilgili oldukça ilginç yorumlar gördüğümden paylaşıyorum. Söylenene göre farklı tarayıcılar ile Youtube için farklı upload hızları elde etmek mümkünmüş. Bunu bir öneri olarak değil de aklınızda bulunması için koyuyorum. Belki uslu bir uploader olursanız, Internet Explorer‘ın hızlandığını görebilirsiniz :p

Farklı Formatlara Çevirme

Birçok Youtube izleyicisinin videoları HD kalite yerine otomatikte izlediğini ve çok nadiren bu çözünürlüğün HD’ye yükseldiğini bu noktada hatırlatmak isterim. Movie Maker benzeri birkaç programda bulunan Youtube için kaydet seçeneği ile formatınızı değiştirerek küçültebilir, dilerseniz tam ekran izlenmesi gerekmeyen videolarınız için çerçeve boyutunu da bu programlar yardımıyla küçültere Youtube hızlı video yükleme işlemini kolaylaştırabilirsiniz.

Herkese hızlı yüklemeler..

Tech Kafa

Müşteri hizmetleri / Destek hattı

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir