YouTube Music Key Betasında İlk İzlenimler

facebook android iphone ayarlari

Müşteri Hizmetleri. Yazıyı Beğendin mi?

YouTube’un yeni müzik platformu olarak sunmayı planladığı Music Key, Birleşik Devler, Birleşik Krallık, İtalya, İspanya, Portekiz, Finlandiya ve İrlanda’da betasına başladı. Bizler de beta hakkında yapılan yorumları sizler için derledik.

Öncelikle Music Key herhangi bir yeni uygulama veya farklı bir siteye erişim ihtiyacı duymuyor. Var olan YouTube‘un üzerine eklenen uygulama sayesinde bir müzik kutusu işlevine sahip oluyorsunuz. Daha önce bir çok sitenin yapmaya çalışığı bir özellik, ama bir kez aktif hale geldiğinde eskiden bildiğimiz şeyleri unutturacağı ve tam gerektiği gibi çalıştığı söyleniyor.

music-feature-1-vflglmAPE

Music Key ile müzik dinlerken herhangi bir şekilde reklamla karşılaşmıyorsunuz. Ayrıca mobil ekranınız kapalıyken veya farklı uygulamalar kullanırken de müzik dinlemeye devam edebiliyorsunuz. Bu özellik sayesinde Android üzerinde YouTube tam bir müzik çalar işlevi görebiliyor. iOS ise henüz Music Key desteklemediğinden denenme fırsatı olmamış.

Music Key arka planda çalışırken masaüstünde bir kontrol panelini size sunuyor. Eğer bir çalma listesi üzerinden dinliyorsanız bir sonraki şarkıya geçiş yapabilir veya şarkıyı durdurabilirsiniz. Şu anda bir önceki şarkıya geçiş imkanı bulunmuyormuş. Eğer sadece tek bir şarkı dinliyorsanız o zaman yalnızca başlat/duraklat düğmesi aktif oluyor.

music-feature-2-vfl404-Rv

facebook müşteri hizmetleri

YouTube, uygulama ile birlikte milyonlarca şarkının dinlenebileceğini söylemişti. Bu oldukça doğru bir söz olmuş. Hatta genelde stream uygulamalarına izin vermeyen Taylor Swift‘in çıkardığı single albümlerini uygulama üzerinden dinlemek mümkün. Fakat diğer albümlerinde bulunan şarkıları dinlemek mümkün değil.

Beyonce gibi sanatçıların bütün albümlerini sekmeler üzerinde bulabiliyorsunuz. Video klibi olmayan şarkıları için ise sabit bir resim seçilerek videoya eklenmiş. Bu şarkılar YouTube tarafından otomatik olarak yaratılan kanallara yükleniyor. Video klip sahibi olan şarkılar ise Vevo tarafından yüklenmiş olarak geliyor.

music-feature-3-vflQ4oVoLHangi şarkıların Music Key tarafından desteklendiğini görebilmek ise oldukça kolay. Bir videonun altında “AdFree” etkiti bulunuyorsa, bu şarkı Music Keys tarafından desteklenebilir anlamına geliyor.

Mobil platformlarda ayrıca “Videoyu çevrimdışı olarak dinleme” özelliği bulunuyor. Eğer seçme şansı varsa videonun çözünürlüğünü 360p veya 720p olarak seçebilmek mümkün. Çevrimdışı olarak seçilen şarkılar offline playback çalma listesine ekleniyor. Ayrıca bir çalma listesinin tamamını Offline Playlist olarak kaydetmek mümkün. Ama kendi istediğiniz şarkılardan bir Offline Playlist oluşturamıyorsunuz.

Çevrimdışı dinlemek için istediğiniz çözünürlüğü seçebiliyorsunuz.

Music Key uygulamayı hangi cihazlarda kullandığınızı takip ediyor ve sadece bir uygulama üzerinden müzik dinlemenize olanak veriyor. Yani bilgisayar üzerinden müzik dinlerken, cep telefonunuzdan Music Key kullanmanız mümkün değil.

Altı ay boyunca sadece davet üzerine kullanıcı alacak olan betaya Google Play Music üyeleri ve bazı seçilmiş YouTube üyeleri öncelikli erişim alacak. Music Key aylık 7.99 dolar ücret istemesine rağmen çok büyük bir yenilik sunuyor gibi gözükmüyor. Müzik için YouTube kullanan bir çok kişi bunu ücret ödemek istemediği için tercih ediyor. Sadece müzik dinlemek isteyen birisi YouTube reklamlarını da, tıpkı Spotify‘da reklamlı ama ücretsiz olarak müzik dinlerken yaptıkları gibi, kabul ederler.

Spotify veya Deezer gibi yerleri tercih etmeyen Google Play Music üyeleri ise Music Key‘den hoşlanabilir. Yine de şimdilik her zaman kullanılabilecek bir uygulama gibi durmuyor.

 

 

 

Tech Kafa

Müşteri hizmetleri / Destek hattı

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir