Yurtdışından Telefon Getirenlere Müjde

facebook android iphone ayarlari

Müşteri Hizmetleri. Yazıyı Beğendin mi?

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK), son duyurusu ile yurtdışından getirdikleri telefonları arızalanan kişileri sevindirecek bir açıklama yaptı.

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu duyurusunda arızalanan yurtdışı cihazlarının değişim işlemlerinin e-devlet üzerinden kayıt sahiplerince yapılmasına fırsat sunduğunu açıkladı.

Açıklamanın tam hali şu şekilde: Bilindiği üzere ithalat yoluyla yurtdışından getirilen cihazlarda arıza nedeniyle cihazın değişmesi durumunda, IMEI kayıtları ithalatçı firmalar tarafından yapılabilmekte iken bireysel yolla yurt dışından getirilen telefonlarda ise aynı durumla karşılaşılan vatandaşlar çeşitli sorunlar yaşamaktaydı. Söz konusu durumun düzeltilmesi amacıyla, yurt dışından getirilen cihazın arızalanması durumunda vatandaşlarımızın kolay bir şekilde IMEI kaydını yapabilmesi için öncelikle 12 Temmuz 2014 tarihli ve 29058 sayılı Resmi Gazetede ‘Elektronik Kimlik Bilgisini Haiz Cihazların Kayıt Altına Alınmasına Dair Yönetmelik’ ve ‘Elektronik Kimlik Bilgisini Haiz Cihazların Kayıt Altına Alınmasına Dair Tebliğ’ yayınlanmıştır.

Nexus-6-concept

facebook müşteri hizmetleri

Değişimin nasıl yapılabileceğine dair ayrıntılı bilgiler de mevcut tebliğ üzerinde yapılan düzenlemeler ile belirtildi. Bu değişikliklere göre kayıt sahibi kuruma başvurarak IMEI değişimi yapabilecek. Başvuru sırasında firmadan alınan değişim belgesi isteniyor. Bu belgenin antetli kağıt olması veya firma kaşesi içermesi gerekli. Ayrıca değişim yapan firmanın adı ve ünvanı, adres veya telefonu, değişen telefonların eski ve yeni IMEI numaraları olmalı. Son olarak ise, her iki IMEI numarasının aynı marka cihaza ait olması gerekiyor.

Ayrıca BTK açıklamasında, yasal mevzuata ek olarak kolay ve hızlı bir şekilde elektronik ortam başvurularının alınması amacıyla çalışmalara başlandığı belirtiliyor.

Tebliğ üzerinde yapılan değişikliğin tam metni: Yolcu beraberinde yurtdışından getirilen cihazın arızalanması nedeniyle cihazın ya da ana kartının değiştirilmesi durumunda ilk kayıt başvuru sahibinin Kuruma başvurusu ile IMEI değişim işlemi yapılabilir. Değişim işlemine ilişkin başvuruda değişimi yapan firmadan alınan değişim belgesi sunulur. Değişim talebinin değerlendirilebilmesi için; değişim belgesinin antetli kağıt olması veya firma kaşesini içermesi gerekiyor. Değişimi yapan firmanın adı ve ünvanı ile adresi veya telefonu da bulunmalı. Değişim işleminin arıza nedeniyle yapıldığına dair bilginin bulunması, değişimi yapılan eski ve yeni IMEI numaralarını içermesi de gerekiyor. Değişim amaçlı cihaza ait IMEI numarası; teknik kontrollerden geçmesi halinde değişimi yapılacak cihazın IMEI numarası beyaz listeden çıkarıldıktan sonra beyaz listeye alınır. Her iki IMEI numarasının da aynı marka cihaza ait olması koşulu aranır.

Tech Kafa

Müşteri hizmetleri / Destek hattı

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir