Zombie Shooter İncelemesi

facebook android iphone ayarlari

Müşteri Hizmetleri. Yazıyı Beğendin mi?

Her yerde bir zombi oyunu var. Her yerde. Her şirketin, her stüdyonun, her yayıncının bir parçası zombiye bağlanan bir şeyi var. Zombi kıyameti gerçekleşmeyecek olsa dahi “zombi oyunları kıyameti” gerçekleşmiş oldu en azından. Yani anlamadığım şu, koca dünyada başka fikir mi kalmadı da önüne gelen herkes zombi oyunu yapıyor? Son beş yılda çıkan zombi oyunu sayısı diğer oyunların toplamını geçti! Neyse, konumuz kaç tane zombi oyunu olması değil, konumuz Zombie Shooter.

Bizim denediğimiz sürüm oyunun mobil sürümüydü, F2P sürümü yani. Ama oyunun 2007‘de çoktan PC‘de çıkışını yaptığını öğrenince ilk başta onu denemek istedim. Steam‘deki yorumları ve puanları görünce cidden umutlandım. Daha sonra oyunu PC için denediğimde fark ettim ki… Oyun güzel! Cidden güzel, yani 2007 standartlarında bir indie yapımdan söz ediyoruz, kesinlikle ortalamanın üzerinde bir oyun. Tabii ne kadar güzel olursa olsun gerek konsepti gerek de oynanış dinamikleri açısından “Diablo’nun zombilisi” damgasını yese de yine de eğlendiriyor ki bir oyunun yapması gereken de tam olarak bu.

Şimdi, gelelim mobil sürüme. Az önce söylediğim gibi PC sürümü harika olan bir oyunun mobil sürümüne de umutla yaklaştım ve söylemeliyim ki Sigma Team yapılabilecek en iyi mobil oyunlardan birine imza atmış. Bunu gönül rahatlığıyla söyleyebilirim. Evet oyun F2P, evet haliyle oyunda mikro ödemeler var. Ama sizi temin edebilirim ki mikro ödemelere hiç dokunmasanız bile bu oyunu tam sürümmüş gibi oynayabilirsiniz. Oyundaki mikro ödemeler sadece ekstra coin almak için gerekiyor. Bir de arada özel paketler geliyor, multiplier’lar falan ama onlar da çok gerekli değil. Yani oyundaki her şeyi oyun için para ile de halledebilirsiniz.

facebook müşteri hizmetleri

Oyunun grafikleri öyle çok aşırı iyi değil. Yani örnek vermem gerekirse Diablo 2’nin geliştirilmiş versiyonu diyebilirim. Üç boyutlu görüntüsü verilmeye çalışılmış biraz karakter sprite’larına ama güzel olmuş.  Yani 2007’de çıkan bir PC oyunun mobil sürümünden çok şey beklememek lazım grafik olarak. Yine de ben değiştirdiğim zırhın karakter sprite’ına eklenmesini görmek isterdim. Müzikler aşırı güzel, yani doğru yerde doğru müzikler çalmıyor bazen, menü müziği oyunun kendisine takılıyor ama bunlar affedilir şeyler, bir güncellemeye bakar ayrıca. Doğrusunu tutturduğu zaman cidden çok güzel gaz veriyor şarkılar, zombi öldürdükçe insanın öldüresi geliyor müzikleri dinlerken.

Oynanış oldukça basit; karakteri yönlendir, ateş et. Bu kadar. Yalnız benim size önerim sakın Auto-Aim’i kapatmayın. Her ne kadar PC sürümünde bu özellik işe yarasa da mobil sürümde çok saçmalıyor, beş dakikada ölüyorsunuz Allah muhafaza. Ayrıca isterseniz yanınıza drone alıp size eşlik etmesini sağlayabiliyorsunuz. Tabii drone’lar aşırı pahalı, almak için ya oyuna saatlerinizi vermelisiniz ya da gidip coin satın almalısınız.

Genel olarak baktığımızda ortalamanın üzerinde bir oyun Zombie Shooter. Bu kadar zombi oyunu arasında bunalmış biri olarak ben çok beğendim (hoş, editör istemese oynamaya tenezzül bile etmezdim de neyse). Ben bile beğendiysem mutlaka denemelisiniz. Eğer zombi janrının büyük hayranıysanız zaten şu an durduğunuz kabahat. Öyle sizi bağımlısı edecek, ömrünüzü çalacak bir oyun değil Zombie Shooter ama en azından tuvalette sıkılırsanız açıp vakit öldürebileceğiniz bir oyun.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir